Haber

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen Saraybosna’da protesto edildi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen’in Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleriyle buluştuğu bina önünde toplanan bir grup gösterici, “AB ve Von der Leyen Gazze’deki soykırımın suç ortaklarıdır.” Şöyle bir pankart açtı:

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Balkanlar kapsamında geldiği Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da protesto edildi. Leyen’in Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleriyle görüşmesi sırasında Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplanan Saraybosnalılar, İsrail yanlısı tavrı nedeniyle AB içinde de eleştirilen Von der Leyen’e tepki gösterdi. Göstericiler binanın önünde “AB ve Von der Leyen Gazze’deki soykırımın suç ortaklarıdır” ve “Derhal ateşkes” yazılı pankartlar açtı.

İsrail ziyareti tepki çekti

Von der Leyen, Batı Balkan turu kapsamında Bosna Hersek’ten önce Kuzey Makedonya, Kosova, Karadağ ve Sırbistan’ı ziyaret etti. Von der Leyen’in bölge ülkeleriyle temaslarının ana konusunu Batı Balkan ülkelerinin genişleme ve Avrupa Birliği’ne katılım süreci oluşturuyor. Von der Leyen, 7 Ekim’de başlayan İsrail-Filistin çatışmasının ardından AB üye ülkelerinin onayını almadan İsrail’e “dayanışma ziyareti” yaptı. Von der Leyen, AB ülkelerinin ortak tutumu olmasına rağmen iki devletli çözüm çağrısını gündeme almadığı için eleştirildi. Avrupa Parlamentosu’ndaki bir grup parlamenterin, İsrail yanlısı tutumu nedeniyle Von der Leyen’e karşı gensoru önergesi vermeyi planladığı da basına yansıdı. – SARAYBOSNA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu