Ekonomi

ABD, İran bağlantılı şirketlere yaptırım uyguluyor

ABD, İran Merkez Bankası’nın (CBI) bir iştiraki ile BAE merkezli iki kurum, Türkiye merkezli bir kurum ve üç kişiye, ABD teknolojisini yasadışı bir şekilde ABD’yi tanıtmak için kullandıkları gerekçesiyle yaptırım uyguladığını duyurdu. Teknoloji İran Merkez Bankası’na aktarılacak.

ABD Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Yaptırımlar, ABD ihracat kısıtlamalarını ve yaptırımlarını aşacak şekilde CBI’ya yüksek düzeyde ABD teknolojisinin sunulmasıyla bağlantılı üç kişiyi ve dört kuruluşu hedef alıyor” dedi.

Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, CBI’nin şu anda İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah’a mali destek sağlaması nedeniyle yaptırımlara tabi olduğu kaydedildi.

ŞİRKET FAALİYETLERİNDE TÜRKLER VAR

Hazine Bakanlığı, yaptırımların hedef aldığı kurumlar arasında CBI’nin yan kuruluşu olan İran merkezli Informatics Services Corporation (ISC), BAE merkezli Advance Banking Solution Trading DMCC (ABS) ve Freedom Star General Trading Co (LLC) ve Türkiye yer alıyor. merkezli Ted Teknoloji Gelişim Hizmetleri Sanayi Ticaret. Anonim Şirket (Ted) olduğunu açıkladı.

Açıklamada, yaptırım uygulanan üç kişinin ISC CEO’su Seyed Abotaleb Najafi, Freedom Star Başkanı Mohammad Reza Khademi ve Ted Company’nin faaliyetlerine karıştığı belirtilen Fransız ve İran vatandaşı ISC çalışanı Pouria Mirdamadi olduğu belirtildi. .

KAYNAK: REUTERS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu