Ekonomi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ovacık İlçesini kuraklıktan kurtardı

Antalya Büyükşehir Belediyesi susuz mahallelere su ulaştırıyor. Elmalı merkeze 51 kilometre uzaklıkta bulunan ve ilçenin en yüksek rakımlı mahallesi olan Ovacık’ta içme suyu hasreti, bölgeye kurulan güneş enerji sistemiyle son buldu. Kovalarla kuyulardan su çeken Ovacıklılar, yıllardır özlemini duydukları suya kavuştu.

Antalya’nın 19 ilçesinde 913 mahalleye hizmet veren Antalya Büyükşehir Belediyesi, Elmalı’nın Ovacık Mahallesi’ni de unutmadı. 1964 yılında Akarca bölgesindeki kaynak suyunu kazma ve küreklerle açan, hatta borular döşeyerek mahalleye getiren Ovacık sakinleri, kaynak sularının azalmasıyla birlikte susuzluk çekmeye başladı. Susuzluğunu her fırsatta dile getiren Ovacık halkının sesine Önder Muhittin Böcek yanıt verdi. Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmayla bölgenin su sorunu çözüldü.

“GES ile enerji bedeli ödenmiyor”

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü Elmalı Şube Müdürü Bilal Bayram, Ovacık İlçesi’ne su sağlanması için yapılan çalışmaları anlatarak, Elmalı’ya 51 kilometre, 7 kilometre uzaklıktaki Çukurkuyu mevkisine güneş enerji sistemi (GES) kurulduğunu söyledi. En yüksek rakımlı mahalle olan Ovacık’tan. Kurulduğunu söyledi. Güneş enerjisi santralinin bulunduğu alandan 7 kilometrelik hat döşenerek Ovacık İlçesi’ne su basıldığını belirten Bayram, “Ovacık İlçesi’nde kış aylarında 10-15 kişi kalıyor. Yaz aylarında ise bu rakam artıyor. Sayı 700’e ulaştı.Yaz aylarında susuzluk çekiyorlardı.Şu anki cazip ana kaynak Çukurkuyu denilen bölgeye su yetersizliğinden dolayı güneş enerjisi santrali kurduk.Her biri 45 volt elektrik üreten 24 panelden oluşuyor. 3 beygirlik dalgıç motoru 2,2 kilovatlık invertörle çalıştırarak su pompalıyoruz. Toplamda 6 bin 200 kilovatlık güç elde ediyoruz. Bu sayede elektriğe herhangi bir para ödememize gerek kalmıyor. Bu sayede vatandaşlara daha iyi hizmet verebilecek yeterli birikime sahip oluyoruz” dedi.

Çukurkuyu’dan su geldi

Ovacık sakinlerinden Ali Çetin, mahallenin uzun süredir susuzluk çektiğini belirterek, “Eskiden atalarımızın getirdiği su vardı, onunla idare ediyorduk. Sonra o su gelmemeye başladı. Yeter. Yaz aylarında su deposunu kapatırdık. Suyun dolmasını bekledik, sonra açtık. Biraz akıyordu, herkes kaplarını doldurdu, idare etti.” “Ama artık Çukurkuyu’dan suyumuz var” dedi. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu