Ekonomi

Arıcılara ‘erken bahar’ uyarısı

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arıcıları erken ilkbahar için uyardı. Türkiye’nin çam balı üretiminin yüzde 76’sını karşılayan Muğla’da Ağustos-Kasım ayları arasında konaklayan tüm gezici ve sabit arıcıların yanlarında yangın söndürücü bulundurma zorunluluğu hatırlatıldı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerine yaklaşmasıyla Muğla’daki arı kolonilerinde üreme faaliyetlerinin hız kazandığına işaret eden İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, arıların erken ilkbahar bakımının ihmal edilmemesi gerektiğini hatırlattı.

Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ilkbahar başlangıcından çam balı üretim dönemine kadar arı kolonilerinin sağlıklı gelişmesi için birçok faktörün olduğu ve üretimin her aşamasında titizlikle uyulması gereken kurallar belirtildi. kovanların konulduğu alandan, bakım ve besleme faaliyetlerine kadar.

Uyarıda, “1/1 oranında hazırlanacak teşvik şurubu ana arının yumurtlama faaliyetlerini hızlandıracaktır. Kuluçkadan çıkışın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için erken ilkbahar döneminde varroa tedavisi yapılmalıdır. Bu çaba için Bakanlığımızdan ruhsatlı varroa ilaçlarının kullanılması ve reçetesiz satılan kimyasallardan kaçınılması.Merdiven altı kimyasalları kısa vadede faydalı gibi görünse de ilaca direnç geliştirerek kalıcı hasarlara yol açması, özellikle uzun vadede kalıntı sorunu.

Arılar için en uygun ilaçlama zamanının akşam saatlerinde gün batımına yakın olduğu belirtilen açıklamada, bu sayede arı kolonilerinin pestisitlerin zararlarından korunacağına ve arı ölümlerinin önüne geçilebileceğine dikkat çekildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, bal arısı dışı ürünlerin üretimine değinerek, “Muğla’nın zengin florasıyla beslenen arılarımızdan sadece bal değil, polen, propolis, royal arılardan da bal üretmeyi hedefleyelim” dedi. katma değeri daha yüksek olan jöle, arı ekmeği, apilarnil ve arı zehiri gibi ürünler üretelim. Değişen dünya koşullarında büyük ilgi gören bu ürünler arıcılarımıza hem daha yüksek gelir getirecek hem de ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır. İl Müdürlüğümüzün ücretsiz olarak düzenleyeceği apiterapötik arıcılık üretim eğitimlerinden Muğla ilinde bulunan arıcılarımız ve misafir arıcılarımız ücretsiz olarak faydalanabileceklerdir” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, bu yıl Muğla’da kalacak tüm sabit ve gezici arıcıların yanlarında yangın tüpü bulundurma zorunluluğunun olduğunu hatırlatarak, “Bölgemizde çıkabilecek orman yangınlarını önlemek için aldığımız bu yenilik, MUĞLA, öncelikle arıcılarımızın ve arı kolonilerimizin savunması için, “Yangın tüpü bulundurmayan arıcılara kabahatleri ve kanuna muhalefet nedeniyle idari para cezası uygulanacaktır” dedi. – MUĞLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu