Ekonomi

Ayakkabı ihracatı rekor kırdı

Bu yıl Antalya’da düzenlenen 14. Eksposhoes Ayakkabı Saraciye ve Moda Fuarı’na katılan Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Lideri Berke İçten, geçen yılı 1,2 milyar dolarlık ihracatla kapattıklarını ve bu yıl artışla yola devam ettiklerini söyledi.

Yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ihracatlarını yüzde 20 artırdıklarına işaret eden İçten, “Yılın ilk çeyreğinde 392 milyon dolarlık bir rakama ulaştık. Öngörüyoruz. kapanış.” söz konusu.

Yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen fuarların ihracata önemli katkı sağladığını belirten İçten, bu nedenle üreticileri yabancı alıcılarla buluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.

Türkiye’nin ayakkabı üretiminde önemli bir küresel potansiyele sahip olduğunu ifade eden İçten, şöyle devam etti:

“Ayakkabı sektöründe dünyanın 6. büyük üretim merkeziyiz. Yıllık 550 milyon çift üretim kapasitemizle Avrupa’nın en büyük üretim noktasıyız. Özellikle pandemi döneminde artan talep ile ayakkabı şubemiz faaliyetlerine devam ediyor. 550 milyon çift üretim kapasitemizin 340 milyon çiftini kullanan bir sektörüz. ihracat ile.”

“Dünya markaları Türkiye’de üretime başladı”

Türkiye’nin özellikle deri ayakkabıda çok ciddi bir üretim kapasitesine sahip olduğunu belirten İçten, bu konuda iddialı olan İspanya ve Portekiz gibi ülkelerle rekabet halinde olduklarını söyledi.

Hindistan ve Çin gibi ülkelerin de büyük bir üretim kapasitesine sahip olduğunu belirten İçten, Türkiye’nin kalite olarak çok daha iyi durumda olduğunu ve fiyat konusunda da rekabetçi olduklarını belirtti.

Türkiye’nin ayakkabı sektöründe yatırımcıyı cezbettiğini ifade eden İçten, “Deri ayakkabıda iddialıyız. Spor ayakkabıda son yıllarda ciddi gelişmeler var. Önemli ve dünya markalarının Türkiye’ye yatırım yapması bizim için sevindirici bir gelişme. ” dedi.

Sektörde 300 bine yakın istihdam sağlandığına işaret eden İçten, yan sanayisiyle birlikte yaklaşık 2 milyon nüfusa dolaylı veya doğrudan istihdam sağlayan bir sektör olduklarını söyledi.

Ayakkabı sektörünün önünün açık olduğunu vurgulayan İçten, şunları kaydetti:

“Avrupa’daki pazarlara çok yakınız. Yaklaşık 60 milyar dolarlık ayakkabı ticaret hacminin uçakla 3,5-4 saatlik mesafede geri döndüğünü düşünürsek 1,4-1,5 milyar dolarlık ihracatımız aslında ne kadar yol kat ettiğimizin bir göstergesi. Yapacaklarımız var, Devletten beklentilerimiz var, bunları gerçekleştirirsek çok kısa sürede 4-5 milyar dolarlık ihracata ulaşmamız mümkün.”

“Yaz ve kış dönemleri kapsamında yılda 2 fuar düzenliyoruz”

Antalya’da Eksposhoes Ayakkabı Saraciye ve Moda Fuarı’nı düzenleyen EKS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Demir, düzenledikleri fuarlar sayesinde yabancı alıcılarla buluşturdukları üreticilerin ihracata adım atmalarını sağladığını söyledi.

Sektörün dünyada iddialı olduğuna işaret eden Demir, “Yaz ve kış sezonu kapsamında yılda 2 fuar düzenliyoruz. Tamamen ihracata yönelik fuarlar. Her birinin ayakkabı sektörüne yaklaşık 80 milyon dolar katkısı oluyor.” söz konusu.

haber-kemaliye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu