Haber

Aydemir Cumhurbaşkanlığı bütçesini değerlendirdi

TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili ve alakalı kurum, kuruluşların 2023 yılı bütçeleri üzerinde değerlendirmelerde bulunan Milletvekili İbrahim Aydemir, ‘Cumhuriyetimizin 100’üncü bütçesini nasip eden Cenab-ı Hakk’a şükrediyoruz dedi.

Değerlendirme

TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili ve bağlantılı kurum, kuruluşların 2023 yılı bütçeleri kabul edildi. AK Parti Kümesi ismine görüşlerini paylaşan Milletvekili Aydemir, TİKTOK İmamlarına dönük kayıtlar düşüp, “Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesi daha çok olmalı ki, zihinleri iğfal eden bu anlayışla da mücadele edilsin” kaydını düştü.

Aydemir Gerçek Gazetecilerin Beklentisini Gündeme Taşıdı

Gazetecilik mesleğinin saygınlığını korumak ismine, ‘Gazeteciliğin tarif’ edilebilir pozisyona kavuşturulması gerektiğine işaret eden Milletvekli Aydemir, ‘Gazeteci kim? Bir defa bunu tarif etmek lazım, kim? Sabahleyin bir tane internet sitesi, haber sitesi açıyor; oldu gazeteci, hatta onu açmaya bile gerek kalmadı, sosyal medyada görsel paylaşıyor, bir haber yapıyor oldu gazeteci; sonra terörle ilintilemiyor “Gazeteci hapse girdi.” böyle bir şey olur mu? diye konuştu.

‘Gazeteciyi tanım edilebilir hale getirmemiz lazım’

Milletvekili Aydemir, ‘Gazeteciyi tanım edilebilir hale getirmemiz lazım Tabibi, tabibi tanım ediyoruz, diş doktorunu tanım ediyoruz, eczacıyı tanım ediyoruz lakin gazeteciyi edemiyoruz; herkes gazeteci. Çok müşevveş, çok karman çorman bir hal var. Öyleyse İrtibat Başkanlığının bu istikamette ön alması lazım.’ dedi.

‘Eşsiz bir kurum’

Sunumunda Diyanet İşleri Başkanlığını kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anan Milletvekili Aydemir, ‘Cumhuriyetin ilanından yaklaşık dört-beş ay sonra bir kurum ihdas edildi, Diyanet İşleri Başkanlığı. Atatürk’ü daima rahmetle anıyoruz ancak bunun için hususen özel kayıt düşüyoruz. Cenab -ı Hak gani gani rahmet eylesin ki; bu türlü Eşsiz bir kurum ihdas etti ve şükür ki ondan sonra bu kurum, görevini bihakkın yaparak buraya kadar getirdi. ‘ ifadesini kullandı.

Aydemir Tik-Tok İmamlarına Dikkat Çekti

Birtakım kesimlerin inanç kaydında zihinleri iğfal etmeye çalıştığına işaret eden Milletvekili Aydemir, ‘Ara orta toplumsal medyada birtakım görseller gözümüze takılıyor. Nevzuhur bir imam çeşidi orta yere çıktı, nevzuhur; “TikTok “imamları. Bunların ortak bir jargonu var, bunların lisanları ortak. Konuşmaya başlarken “5’inci surenin 13’üncü ayeti” diye başlarlar, halbuki bizim alışık olduğumuz şey şudur: Nisa Suresi’nin mesela biz 15’inci ayetinden bahsederiz. Bizim Diyanet İşlerinin zihnimize yüklediği kod budur, medeniyetimiz bu türlü yüklemiştir fakat dediğim üzere o nevzuhur anlayış maalesef bu türlü bu lisanı kullanıyor ve bunlar öylesine tabanı bu türlü lekeli hale getiriyorlar ki beşerler neye uğradığını şaşırıyorlar. Bu noktada Diyanet İşleri Başkanlığına bir görev düşüyor. Bununla ilgili kesinlikle lakin kesinlikle tanzim edici bir konum almaları lazım.’ diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Bütçesi Artırılmalıdır

Muhalefetin, “Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesinin çok kabarık olduğu” şeklindeki yaklaşımına tepki gösteren Milletvekili Aydemir, ‘Oysa Diyanet İşleri Başkanlığının harcama kalemleri yalnızca ve yalnızca işçi masraflarını neredeyse tabir ediyor. Bildiğim kadarıyla yüzde 98’ler civarında. Bence bu neviden yozlaştırmaya dönük yaklaşımları bertaraf edebilmek için Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesini daha da artırmak lazım. ve böyle yaparsak Atatürk’ün kurduğu, ihdas ettiği bu kurumu çok daha mütekamil hale getiririz ve daha işlevsel kılarız; bunun altını çiziyorum.’ dedi.

‘Gazeteci kim, tanım edilmelidir’

İletişim Başkanlığı bütçesi görüşmelerinde ‘gazeteciliğin tanım edilebilir’ konuma getirilmesi gerektiğine dikkat çeken, kendisinin de gazeteci olduğunu belirten Milletvekili Aydemir, ‘Gazeteci kim? Bir sefer bunu tanım etmek lazım, kim? Sabahleyin bir tane internet sitesi, haber sitesi açıyor; oldu gazeteci, hatta onu açmaya bile gerek kalmadı, toplumsal medyada görsel paylaşıyor, bir haber yapıyor oldu gazeteci; sonra terörle ilintilemiyor “Gazeteci hapse girdi.” bu türlü bir şey olur mu? Biz İrtibat Başkanlığımızdan şunu bekliyoruz: Gazeteciyi tanım edilebilir hale getirmemiz lazım -Genel Heyette da söyledim- gazeteci kim? Tabibi, hekimi tanım ediyoruz, diş doktorunu tanım ediyoruz, eczacıyı tanım ediyoruz lakin gazeteciyi edemiyoruz; herkes gazeteci. Sarı basın kartı almak, evet yani bir ayrıcalık lakin gazeteciyi tanımda yalnızca o geçerli değil ki, bu türlü bir şey olabilir mi? Çok müşevveş, çok karman çorman bir hal var. Öyleyse İrtibat Başkanlığının bu tarafta ön alması lazım.’ kaydını düştü.

Dezenformasyonla Mücadele

Dezenformasyonla mücadele olarak adlandırılan yasal düzenlemenin toplumun tüm kesimlerinde takdir topladığı ve kabul gördüğüne değinen Milletvekili Aydemir, ‘Dezenformasyon maddesine vurgu yapıldı “Efendim, çok fazla da bir işlevi olmayacak. ” denildi, halbuki hepimiz bir arada görüyoruz, toplumsal medyayı birlikte takip ediyoruz; dezenformasyon maddesiyle bir arada çok edepli bir lisan çıktı orta yere, dikkat edin, bakın; yani bu türlü daha müteyakkız, daha dikkatli. “Çamur at, izi kalsın. ” şekli paylaşımlar azaldı. Öyleyse, yaptığımız iş çok gerçek bir iş olmuş, bu Parlamento hayırla yad edilecek bu kanundan ötürü. Bunu daima bir arada görmüyor muyuz? Daima bir arada yaşıyoruz bunları, birlikte yaşıyoruz.’ dedi.

‘Çok önemli aralık aldık’

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği kaydında görüşlerini açıklayan Milletvekili Aydemir, ‘Parlamenter sistem ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi mukayesesi yapılıyor, yalnızca ve yalnızca şu kurumun çalışmasına baksak, onlarla ilgili o toplantı vakitlerini, tabanlarını fikretsek diyeceğiz ki: “Ya, hakikaten çok ciddi mesafe almışız.” Ulusal Güvenlik Konseyi toplandı mı herkes diken üstünde “Acaba ne çıkacak orada, acaba demokrasiye yönelecek herhangi bir tahdit ya da bir söylem çıkar mı?” diye kaygılı bir bekleyiş olurdu, meğer artık o denli değil; Orada memleket için, millet için, devlet için özel kararlar çıkıyor, çok mutedil bir yapı orta yere çıktı. Öyleyse, kurumlarla ilgili kayıt düşerken biraz daha bu türlü dikkatli bir lisan kullanmak lazım. ‘ diye konuştu. ‘Savunma endüstrisinde tarih yazdık’

Savunma Sanayii Başkanlığı bağlamında tarihi atılımlar gerçekleştirildiği, yerli ve milli üretim anlayışının hakim hale geldiğine işaret eden Milletvekili Aydemir, ‘İftihar ettiğimiz bir yer orta yere çıktı; bu, neyle oluyor? Bu, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin lokomotif haliyle gidiyor lakin bir de şu var, daima söyledik: Kalbini, ruhunu, yüreğini vatana hasreden takımlarla gidiyor.’ dedi.

Aydemir Muhalefetin Çelişkilerine Dikkat Çekti

Türkiye’nin dış siyasetine ait kayıtlar düşen Milletvekili Aydemir, muhalefetin kendisiyle çeliştiği, daha evvel söylediklerini artık inkar eder duruma düştüğünü belirterek, ‘Ara ara şunu söylüyorlar: “Tenakuzlar var, dış politikada özellikle dün söylediğini bu gün aksi halde hayata yansıtmalar var.” deniyor, bir defa herkes kendine dönsün baksın. Bir not düşmek istiyorum – Suriye politikası bağlamında bize tenkit getirenler dönüp şöyle bir geçmişe baksalar 2011’den sonra neler yaşanmış, kendileri noktasında yani kendi zaviyelerinde neler söylemişler; bu sefer bize dönük tenkitlerinde biraz daha dikkatli olurlar. Bakın, ben burada bir kayıt düşeyim size, CHP o dönemki milletvekillerinden Şükrü Elekdağ ısrarla bize tenkit yöneltiyor, şunu söylüyor, diyor ki: “Esed’le olan bu dostluktan vazgeçin, yeter! Suriye’deki vatandaşa dönün, onların özgürlük taleplerini karşılayın. ” Talebi bu bizden, artı CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun düştüğü notlar var “Esed bir katildir.” diyor, gazeteler manşet atmıştı o gün; sonra ne oldu? “Esed’le kesinlikle bir ortaya gelinmesi lazım gelir .” noktasına geldiler. Artık değişen koşullarda bir siyaset değişikliği olduğunda, kötü halde bir yüklenme oluyor. Halbuki hepimiz burada siyaset yapıyoruz. İşte burada bir takım var, çok ehil bir takım, donanımlı bir takım. Elbette ki dünyadaki gelişmeleri takip ediyorlar ve ona nazaran de bir rota çiziliyor. Öyleyse abanarak haksız bir formda yönelip Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine, oradan da alışılmış asıl özne Sayın Cumhurbaşkanımıza, oraya yüklenmenin haklı bir tarafı yok. ‘ dedi.

Yatırımlar

Kamu -özel iş birliğiyle ilgili olarak muhalefet tarafından geliştirilen söylemleri eleştiren Milletvekili Aydemir, ‘Kamu -özel iş birliğiyle ilgili yapılanlara dönük devleti yok ettiğimizi, ziyana uğrattığımız sav edildi. Halbuki Ulaştırma Bakanımızın özel açıklamaları oldu, şunu söyledi: “Orada yakın zamanda, çok yakın zamanda yani yap -işlet-devret modeliyle yapılan birtakım yerler var ki Bakanlığa devredilecek. Bakanlık genel bütçeden pay bile almadan Bakanlığı idare edebilecek şekle gelecek sırf oradan gelen gelirlerle. ” Münasebetiyle, tenkit edelim ancak yani altını da bu türlü bir gerçek kodlarla dolduralım diye bilhassa not düşüyorum. ‘ ifadesine yer verdi.

‘Bu bir bühtandır’

“Kimin hapse girip çıkacağına Cumhurbaşkanı karar veriyor.” Şeklindeki muhalefet söylemine sert tepki veren Milletvekili Aydemir, ‘Bu bir bühtan, bu türlü bir şey olabilir mi? Adam, Cumhurbaşkanımıza açıktan, çok aleni bir biçimde hakaret ediyor, ceza almıyor. Benim bildiklerim var, burada paylaşacak değilim lakin bildiklerimiz var. Yani toplumsal medyada ya da basın kanalıyla kalkıp bize yapılsa tahammül edemeyeceğimiz şeyler Cumhurbaşkanımıza yapılıyor. “Efendim, siyasettir. Siyasetçiyse o zaman buna katlanacak.” denip ceza almıyor. Öyleyse, bu türlü, birini derdest edip “Hapse girecek, girmeyecek.” demesi üzere bir şey olabilir mi? ‘ dedi.

Aydemir’den HDP’e Tepki

HDP Milletvekillerinin Kürt düşmanlığı ifadelerinin iftira ve gerçeği çarpıtma olduğuna dikkat çeken Milletvekili Aydemir, ‘Kürdün en asıllı hamisi AK Parti olmuştur, Sayın Cumhurbaşkanımız olmuştur. Elhamdülillah bununla da iftihar ediyoruz. Biz beşere yöneliyoruz, beşere. Dahasını söyleyeyim: İnsan da geçtik, biz eşyaya bile çok dikkatli davranırız, müteyakkız yaklaşırız zira biliriz ki nereye baksan Cenab -ı Hakk’ın yansıması vardır. Öyleyse bu neviden bir yaklaşım haksızlıktır..’ diye konuştu. ^ – ERZURUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu