Ekonomi

Biden: Ukrayna’nın NATO’ya katılım süreci kolay olmayacak

ABD Lideri Joe Biden, Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunda diğer ülkelerle aynı standartları karşılaması gerektiğini belirterek, bu kapsamda bu ülkeye özel bir kolaylık sağlanmayacağını söyledi.

Biden, Pensilvanya ziyareti öncesinde uçağa binmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Ukrayna’nın NATO üyeliğini kolaylaştıracak mısınız?” Biden, “Hayır. Çünkü aynı standartları karşılamaları gerekiyor” yanıtını verdi. Ukrayna’nın NATO’ya katılım süreci kolay olmayacak. Ukrayna, NATO ülkeleriyle aynı standartları karşılamalıdır. O yüzden kolaylaştırmayacağım.” cevabını verdi.

Joe Biden, Ukrayna’nın askeri koordinasyon yeteneğini gösterdiğini ancak “Sistemleri güvenli mi? Yozlaşmış mı?” NATO’daki diğer her ülkenin sahip olduğu standardı karşılayıp karşılamadığı gibi bir dizi soru olduğuna dikkat çekti.

ABD Lideri Biden: “Bence yapacaklar, yapabilirler. Ama bu otomatik (bir süreç) değil.” dedi.

Rusya’nın Belarus’ta taktik nükleer silah konuşlandırmasına gelince, Biden bunun “tamamen sorumsuzca” olduğu görüşünü yineledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in iki ülke arasındaki gerilimi azaltmak için Çin’i ziyaret etme ihtimalinin sorulması üzerine Biden, “Elbette. Bakın Çin’in ABD ile hiçbir ilgisi olmayan bazı hukuki sorunları var” yanıtını verdi. o cevapladı.

Biden, Şubat ayında düşürülen Çin “casus” balonunun neden olduğu gerilimin balonun düşmesinden kaynaklandığını düşünmediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Çin liderliğinin (balonun) nerede olduğunu, içinde ne olduğunu ve neler döndüğünü bildiğini sanmıyorum. Bu bence kasıtlı olduğundan daha utanç vericiydi. [Çinlilerle görüşmeyi dört gözle bekliyoruz.” Başkan] Xi’yi önümüzdeki birkaç ay içinde yeniden, ayrıca sahip olduğumuz yasal farklılıklar ve üzerinde anlaşabileceğimiz alanlar.” Bunun hakkında konuşmayı umuyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu