Haber

Depremde Sarsıntılara Karşı Koruma Sağlayan Akıllı Sistem, Binalarda Oluşan Hasara Çözüm Olabilir

Ülkemizde yaşanan deprem felaketlerinin ardından pek çok kişi oturduğu binanın sağlamlığı konusunda endişe duyuyor. Vatandaşlar yaşadıkları yeri depremden güvenli hale getirmek için neler yapabileceklerini araştırıyor. Depreme dayanıklı binalar inşa etmek uzun ve maliyetli olurken, deprem riski taşıyan ülkemiz için daha kolay ve uygulanabilir formüller hayat kurtarıcı olabilir. Bunlardan biri de ISAAC tarafından geliştirilen akıllı sistem teknolojisidir.

Peki, akıllı sistem teknolojisi binalarda nasıl bir koruma sağlıyor ya da nasıl uygulanıyor, birlikte bakalım…

Kaynak:https://twitter.com/kaangulten/status…

Ülkemizde Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından Türkiye’nin deprem riski taşıyan bir ülke olduğu konusunda bir kez daha kötü bir deneyim yaşadık.

Binlerce kişinin hayatını kaybettiği, yaralıların hastanelerde şifa beklediği, yüzlerce kişinin yakınlarını kaybettiği bu depremlerde ‘Depremden nasıl korunuruz?’ soruyu tekrar gündeme getirdi.

Uzmanlar, depremin olduğu günlerde “Deprem değil bina öldürür” sözlerinin altını çizdi.

Bu nedenle olası bir depremde yaşadıkları binanın sarsıntılara karşı ne kadar sağlam olduğunu herkes merak etmiştir. Binaların titreşim dayanım testleri uygulanabilse de çürük raporu verilmesi durumunda binanın yeniden yapılması gerekebilir.

Ülkemizin deprem açısından riskli bir bölgede olduğu düşünüldüğünde, her şehirde depreme karşı sağlam binalar yapılmasında yarar vardır.

Bu fikirler umut vericidir ancak tamamlanması uzun zaman alır ve büyük yatırımlar gerektirir. Bunun yerine darbelere dayanıklı yerleşim yerleri inşa etmek kadar faydalı olabilecek akıllı bir sistem dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından bilgi veren Kaan Gülten, “Aktif Kütle Sönümleyici” prensibine dayanan teknolojinin sarsıntı analizi olabileceğinden bahsetti.

ISAAC antiseismica tarafından geliştirilen sistemin, binaların sismik kuvvetlere karşı direncini büyük ölçüde artırabileceği belirtiliyor.

Gelişmiş teknolojilerin kullanıldığı sistem, makul bir oranın üzerinde bir sismik şok algıladığında otomatik olarak devreye giriyor.

Sistemde aktif kütle sönümleyici kullanılarak binanın maruz kaldığı sismik salınımlar ve ivmeler genlik ve frekans açısından elektronik olarak kontrol edilebilir hale gelmektedir.

Üstelik bu teknoloji ile bina üzerinde herhangi bir rastgele çalışma yapılmasına gerek kalmıyor. Bina çatısına monte edilen sistem ve cephelerin değerli noktalarına yerleştirilen ivmeölçer sensörleri ile titreşime karşı analiz yapabilmektedir.

Sistemle birlikte çalışan sensörler, binanın hareketlerini kaydederek ve aktif kütlelerin kontrollü salınımı yoluyla sallantının neden olduğu atalet kuvvetlerine bağımsız olarak karşı koyabilir.

Sistemin devreye alınması sonucunda Gülten, “Yapısal sönüm artar, bu da depremin neden olduğu yer değiştirmeleri azaltır ve yapının hasar görmesini veya çökmesini engeller.”

Gülten, “Her yapının kendine has özelliklerine göre modüle edilebilen çok etkili bir sistem olduğunu düşünüyorum” diyen Gülten, binaların direncinde ciddi artış sağlayan bir çözüm olabileceğini sözlerine ekledi.

Sistemin nasıl çalıştığı görselde şu şekilde gösterilmiştir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu