Haber

Dışişleri Bakanlığı İsveç’teki Kuran saldırısını kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıyı en güçlü şekilde kınadı.

Bakanlık, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yönelik art arda düzenlenen saldırılarla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Bugün Stockholm’de Irak Büyükelçiliği önünde kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik alçak saldırıyı en şiddetli şekilde kınıyoruz.” terim kullanıldı.

Açıklamada, 28 Haziran’da Stockholm’de bir caminin önünde Kuran’a yönelik alçakça saldırının ardından, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 12 Temmuz’da aldığı kararla Kuran’a yönelik saldırıların din düşmanlığı olarak tanımlandığı hatırlatıldı.

“İsveç’in başta BM, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Konseyi nezdindeki yükümlülükleri olmak üzere uluslararası sorumlulukları çerçevesinde İslam dinine ve dinine bağlı milyarlara yönelik bu nefret suçunu önlemek için caydırıcı tedbirler almasını bekliyoruz.” Açıklamada, “Türkiye, İslamofobi, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve ayrımcılık alanlarında bu tür saldırıların yaşandığı ülkelerle birlikte çalışmaya hazırdır” denildi.

Daha önce İsveç’te Kuran-ı Kerim yakan Irak asıllı Salwan Momika, bugün Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran’ı ve Irak bayrağını ayaklarının altına alarak İslam dinine hakaret etti.

28 Haziran’da Kurban Bayramı’nın ilk gününde Momika, polis koruması altında Stockholm Mescidi önünde Kuran-ı Kerim’i yaktı.

Olaya başta ABD ve Rusya olmak üzere birçok devlet ile Türkiye, Irak, Pakistan, Endonezya ve Afganistan başta olmak üzere İslam ülkeleri tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu