Ekonomi

Dünya Bankası Başkanı’nın kredilerini artırma planı

Haziran ayında Dünya Bankası’nın başına geçen Ajay Banga, G20 Maliye Bakanları toplantısında kredilerin artırılmasına yönelik yeni adımları açıkladı.

Bankanın bilançosunu genişletecek ve ülkeleri iklim değişikliği gibi zorluklarla mücadelede destekleyecek mekanizmaları anlatan Banga, “Hızlı bir ilerleme kaydediyoruz. “Daha iyi bir banka inşa ediyoruz, bu yüzden daha büyük bir bankaya ihtiyacımız olacak” dedi.

Açıklanan yeni bir plan, ülkelerin kredileri geri ödememesi durumunda hissedarların kredileri garanti altına almasına izin vererek ek kredi yaratılmasına izin verecek. Banka, 10 yıllık bir süre boyunca her 1 $ garanti için 6 $ veya her 5 milyar $ için 30 milyar $ yeni kredi yaratmayı hedeflediğini söyledi.

İkinci bir plan kapsamında banka, hissedarların tahvillere yatırım yapmasına izin veren yeni bir hibrit sermaye aracı çıkarabilir ve böylece krediyi 6 milyar dolara kadar artırabilir.

Üçüncü bir planda, Dünya Bankası, hükümetler tarafından taahhüt edilen ancak şu anda ödenmemiş çağrılabilir sermaye gerekliliklerini genişleterek daha fazla risk almayı ve krediyi genişletmeyi hedefliyor.

bayraklihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu