Haber

Filistin Başbakanı’ndan AB’ye çağrı: “İsrail saldırganlığını teşvik eden politikayı durdurun”

Filistin Başbakanı Mohammad Shtiyya, Avrupa Birliği’ni (AB) “İsrail’i taarruza devam etmeye teşvik eden çifte standart politikasına son vermeye” çağırdı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre Ştiyye, Avrupa Parlamentosu’ndan Filistin ile ilişkilerden sorumlu Margrete Auken başkanlığındaki bir heyeti Ramallah’taki makamında kabul etti. Görüşmede AB Filistin Temsilcisi Sven Kühn von Burgsdorff da hazır bulundu.

Ştiyya, heyete “işgalcilerin Filistinlilere yönelik artan ihlalleri ve bunların sonuncusu olan Nablus katliamı” hakkında bilgi verdi.

Filistin Başbakanı Shtiya, Avrupa Birliği’nden (AB) “İsrail’i saldırılarını sürdürmeye ve İsrail’in Filistin’deki uluslararası hukuku ihlallerini durdurmak için cezai önlemler almaya teşvik eden çifte standart politikasına son vermesini” istedi.

Avrupa Birliği’ne Filistin devletini tanıma çağrısında bulunan Shtiya, İsrail’i Avrupa Parlamentosu heyetinin Filistin ziyaretini bir İspanyol milletvekilini tutuklayıp sınır dışı ederek ve heyetten başka bir üyeye seyahat vizesi vermeyerek engellemeye çalışmakla suçladı.

Shtiyya, bu davranışın “kabul edilemez olduğunu ve İsrail’in hukukun üzerinde olmasına izin verilmemesi gerektiğini” vurguladı.

Avrupa delegasyonu üyeleri ayrıca “AB ve ülkelerinin 1967 sınırlarında bir Filistin devleti kurmayı amaçlayan iki devletli bir çözüm ilkesine inandıklarını” vurguladılar.

İsrail askerleri Nablus’ta 10 Filistinliyi öldürdü

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun bugün Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kentine düzenlediği baskında 10 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 100’den fazla Filistinlinin yaralandığını duyurdu.

Filistin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Nabil Ebu Rudeyna, “işgal güçlerinin Nablus’a yönelik devam eden saldırısını” kınadı.

Ebu Rudeyna, ABD yönetimini derhal harekete geçmeye ve Filistin halkına yönelik hataları ve devam eden baskınları durdurması için İsrail hükümetine etkili bir şekilde baskı yapmaya çağırdı.

gediz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu