Teknoloji

Hollanda, insan hakları gerekçesiyle F-35 savaş uçağı parçalarının İsrail’e satışını yasakladı

Uluslararası Af Örgütü ve Oxfam’ın Hollanda şubeleri de dahil olmak üzere çeşitli insan hakları örgütleri, F-35 katliam tedarikinin İsrail’in Gazze’deki büyük ölçekli ve önemli insani hukuk ihlallerine katkıda bulunduğunu ileri sürerek Hollanda hükümetine dava açtı.

Mahkeme Aralık ayında açılan davayı reddetmiş ve hükümete siyasi ve silah ihracatı konularında daha fazla özgürlük verilmesi gerektiğini savunmuştu.

7 gün içinde durdurulacak

Temyiz mahkemesi, siyasi ve ekonomik kaygıların savaş hukukunun açık bir şekilde ihlal edilmesini engelleyemeyeceğini belirterek kararı reddetti. Temyiz mahkemesi, Hollanda hükümetinin F-35 savaş uçağı modüllerinin İsrail’e ihracatını 7 gün içinde durdurması gerektiğine hükmetti. Mahkemeden yapılan açıklamada, ” İhraç edilen F-35 parçalarının uluslararası insani hukukun ciddi ihlallerinde kullanılması riskinin açık bir şekilde olduğu inkar edilemez.Söylendi.

Temyiz mahkemesi, Gazze’ye yönelik saldırılarda F-35’lerin rol oynadığına karar verdi kabul edilemez sivil kayıplarına yol açabileceğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu