Haber

Irak Başbakanı’ndan “Bağdat ile Erbil arasındaki sorunların 6 ayda çözüleceği” açıklaması

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Bağdat ile Erbil ortasındaki problemlerin 6 ay içinde çözüleceğini söyledi.

Başbakan Sudani, başşehir Bağdat’ta düzenlediği haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Irak’ın bölge ülkeleriyle âlâ münasebetler içinde olmak istediğini lisana getiren Sudani, Suudi Arabistan ile güç başta olmak üzere birçok yatırım alanında iş birliği olduğunu ve bunu sürdürmek istediklerini söz etti.

Sudani, Bağdat ile Erbil ortasında tahlil bekleyen bahislere dair soruya karşılık, “Merkezi ve bölgesel yönetim arasında askıda bulunan konular ve sorunlarla ilgili siyasi bir anlaşma mevcut. Bu anlaşma hükümet programında da yer aldı. Petrol ve doğal gaz yasası ile bölgesel yönetime bütçeden verilecek pay ve gümrük kapılarından gelen gelirlerin paylaşımı gibi konular kurulan ortak komisyonlarca 6 ay içinde çözülecek.” tabirlerini kullandı.

Irak Başbakanı, Genel Vergi Dairesinin bir devlet bankasında bulunan 2,5 milyar dolarlık mevduatının çalınmasıyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü de aktardı.

Sudani, “Çalınan ve ortadan kaybolan hakiki miktarın ne kadar olduğunu net olarak bilmiyoruz. Bunu Maliye Bakanlığı ve diğer kurumlar da bilmiyor ve bu üzücü bir durumdur. Gerçek rakamın ortaya çıkması için uluslararası bir şirketle anlaşma yaptık. O şirketin incelemeler sonucu sunacağı raporla çalınan gerçek miktar ortaya çıkacak.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu