Haber

İran, İsrail’deki protestoları “işgalcilerin evinde çıkan yangının ateş yayması” olarak tanımlıyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kenani, İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesi nedeniyle devam eden protestoları “Ateş saçan işgalcilerin evinde yangın” olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kenani, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İsrail’de yargı reformuna karşı devam eden protestoları değerlendirdi.

Ülkedeki protestoları “Ateş saçan işgalcilerin evinde çıkan yangın” olarak nitelendiren Kenani, Netanyahu’nun bu girişimini “iktidarda kalma” çabası olarak değerlendirdi ve gösterilerin İsrail tarihinde eşi benzeri olmadığını belirtti.

Kenani, “İsrail rejiminin cani başbakanın gücünü ve bekasını artırma girişimi, bir kez daha Siyonist toplumda benzeri görülmemiş protestolara ve Filistin topraklarının işgalcileri arasında sokak çatışmalarına yol açtı.” ifadeleri kullandı.

Batılı ülkelerin İsrail’e verdiği desteği eleştiren Kenani, İngiltere, ABD ve Avrupa’nın bu ülkeye demokrasi zemininde verdiği desteği “gülünç” olarak nitelendirdi.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı ‘yargı reformu’

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargı atamalarında söz sahibi olmayı öngören bir “yargı reformu” planladıklarını duyurdu.

Netanyahu, 27 Mart’ta ülke genelinde kitlesel protesto ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini ertelediğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu