Ekonomi

Japon firmaları Sohn Hong Kong Konferansı’nda hedge fonların ilgisini çekti

Japon şirketleri, bu hafta düzenlenen yıllık Sohn Hong Kong Yatırım Liderleri Konferansı’nda hedge fonların ilgi odağı haline geldi. Varlık yöneticileri, sermaye verimliliğini artırma çabaları ve Tokyo borsasının kayda değer performansı nedeniyle Japon firmalarıyla özellikle ilgilendi.

En iyi yatırım fikirlerini sunan 14 fonun yer aldığı konferansta, tavsiyelerin çoğunu Japon şirketleri, özellikle de dış kaynak kullanımı, robotik ve ilaç sektöründeki şirketler oluşturdu. Bu, Çinli şirketlerin sunumlara hakim olduğu bir önceki yıla göre bir değişime işaret ediyor.

Londra’daki Zennor Asset Management’ın kurucu ortaklarından David Mitchinson, önemli potansiyele sahip bir şirket olarak Transcosmos’u işaret etti. Dış kaynak hizmetlerinde uzmanlaşan Transcosmos’un Japonya’nın sıkı işgücü piyasasından faydalanması bekleniyor. Büyümede son dönemde görülen yavaşlamaya rağmen şirket, hazine hisselerini iptal etme planı da dahil olmak üzere sermaye yönetimini geliştirme konusunda kararlılık gösterdi.

Tokyo Borsası, sermaye kullanımını iyileştirme planlarını gönüllü olarak açıklayan firmaların aylık bir listesini yayınlayarak daha iyi sermaye verimliliğini teşvik edici bir rol oynamıştır. Bu girişim, değer kaybeden yen ile birleştiğinde, 2023’ün başından bu yana gösterge Nikkei endeksinin %50 artmasına ve Şubat 2024’te rekor seviyeye ulaşmasına katkıda bulundu.

Oasis Management’ın kurucusu Seth Fischer, Japonya’da kurumsal yönetimin evrim geçirdiğine dikkat çekerek, Japon şirketleriyle ilişkiye geçmenin artık yatırımcılar için daha yüksek bir başarı şansı sunduğunu öne sürdü. Fischer, yakın zamanda bir ürün geri çağırmasıyla karşı karşıya kalan Kobayashi Pharmaceutical için potansiyel görüyor. Şirketin hisselerinin daha iyi bir kriz yönetimi ile ya da özel bir kuruluş haline gelmesi durumunda yükselebileceğini öne sürdü. Fischer, Oasis Management’ın şu anda Kobayashi’de hisse sahibi olup olmadığını açıklamadı.

Ayrıca Hong Kong’dan Tybourne Capital Management, Samsung Electronics’e (KS:005930) olan güvenini dile getirdi ve SK Hynix pahasına küresel bellek yongası pazarındaki payını artıracağını öngördü. SK Hynix, üretim kapasitesini etkileyebilecek jeopolitik gerilimler nedeniyle Çin’de zorluklarla karşı karşıya.

Yine Hong Kong merkezli CloudAlpha Capital Management, Güney Kore’nin HD Hyundai (OTC:HYMTF) Electric şirketi hakkında iyimser olduğunu belirterek, yapay zeka alanındaki gelişmelerin elektrikli ekipmanlara olan talebi artırdığını ifade etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu