Ekonomi

JPMorgan gözünü ABD pazar payını artırmaya dikti

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük bankası olan JPMorgan Chase (NYSE:JPM), Tüketici ve Toplum Bankacılığı CEO’su Marianne Lake’e göre, tüketici mevduatlarındaki payını %15’e çıkarmayı ve kredi kartı harcamalarındaki payını %20’ye yükseltmeyi hedefliyor. Lake, JPMorgan’ın New York’taki genel merkezinde yapılan bir röportaj sırasında bankanın stratejik hedeflerini tartıştı.

Haziran 2023 itibariyle JPMorgan, ABD perakende mevduatlarının %11,3’ünü elinde bulundurmaktadır. Bankanın ABD’deki perakende mevduatı ilk çeyrek sonunda 1,1 trilyon dolar seviyesindeydi. Toptan mevduatlar da dahil olmak üzere, JPMorgan’ın toplam mevduatları ilk çeyrekte 1,96 trilyon dolara ulaşarak, bir önceki yıl 1,95 trilyon dolar olan mevduatını bir miktar artırdı ve aynı dönem sonunda 1,82 trilyon dolar mevduat bildiren en yakın rakibi Bank of America’yı geride bıraktı.

Lake, bankanın önümüzdeki beş ila on yıl boyunca bankacılık sektöründeki liderliğini sürdürme stratejisinin bir parçası olarak altyapısını modernize etme, yapay zekadan yararlanma ve ödeme sistemlerini iyileştirme konusundaki kararlılığının altını çizdi. Bankanın bu alanlara yaptığı yatırımlar rekabet gücünü artırmayı amaçlıyor.

JPMorgan, mevduat büyümesine katkıda bulunan bir hamleyle geçen yıl batık kredi kuruluşu First Republic’i satın alarak 92 milyar dolar mevduat ekledi. Bu satın alma, bir dizi banka iflasının neden olduğu sektör kargaşası döneminde gerçekleşti.

Federal yasalar, ABD mevduatlarının en az %10’una sahip olan bankaların, batan bankalar haricinde, satın alma yoluyla büyümesini kısıtlıyor ve bu da JPMorgan’ın First Republic’i satın almasına izin veriyor.

Banka yönetimi CEO halefiyeti konusuna da değindi. JPMorgan yönetim kurulu tarafından mevcut CEO Jamie Dimon’ın olası halefi olarak gösterilen Lake, bir sonraki CEO’nun bir kadın olma potansiyeline dikkat çekti.

Diğer potansiyel adaylar arasında JPMorgan’ın ticari ve yatırım bankasının eş CEO’ları Jennifer Piepszak ve Troy Rohrbaugh ile varlık ve servet yönetimi işlerini yöneten Mary Erdoes yer alıyor.

Lake ayrıca, Tüketici Finansal Koruma Bürosu’nun kredi kartları için geç ödeme ücretlerine 8 dolar sınırlama ve kredili mevduat ücretlerine bir üst sınır getirmesi de dahil olmak üzere bankacılık sektörünü etkileyebilecek düzenleyici teklifler hakkında yorumda bulundu. Lake, bu değişikliklerin, güvenli bankacılık hizmetlerinin sağlanmasına ilişkin önemli maliyetler nedeniyle bankaların mevcut oranlarda hizmet sunma kabiliyetini etkileyebileceğine dair endişelerini dile getirdi.

Yatırımcılar ve analistler JPMorgan’ın Cuma günü açıklayacağı kazanç raporunu bekliyor ve özellikle de bankanın halefiyet planlarına ilişkin yorumlara ilgi duyuyor. JPMorgan’ın tüketici işletmesi ilk çeyrekte 17,6 milyar dolar gelir bildirdi ve şirketin 41,9 milyar dolarlık toplam gelirinin en büyük bölümünü temsil etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

kiziltepeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu