Haber

Katılım Finans Kuruluşları Birliği kuruldu

ANKARA – Bağlı Finans Kuruluşları Birliği’nin kurulmasını öngören 26 maddelik Finansman Kanunu Teklifi AK Parti milletvekillerinin imzasıyla TBMM’ye sunuldu. Önerge ile katılım finansmanı kapsamındaki kurum, kuruluş ve faaliyetlerin katılım finansmanı ilkeleri ile uyumunun sağlanması için çeşitli mekanizmalar oluşturulmuştur.

Teklife göre, Bağlı Finans Kuruluşları Birliği’nin mesleki unsurlarını ve standartlarını belirlemesi, gerektiğinde işbirliği yapması ve ortak projeler geliştirmek üzere hedefler gütmesi öngörülmüştür.

TÜRKİYE’DEKİ ULUSLARARASI YATIRIMLARIN ARTIRILMASINA KATKI SAĞLAMAK HEDEFİ

Birlik bünyesinde İştirak ve Mali Standartlar İhtisas Kurulu kurulması öngörülen önergede, “Derneklerin faaliyet, iş ve hizmetlerinde farklı standart ve uygulamalar arasında yeknesaklığın sağlanmasına katkı sağlayacağı” ifade edildi. katılım finans kuruluşları, iştirak finansal sistemin tüm paydaşları arasında uyum ve bütünleşmeyi sağlayacak ve katılım finansmana bütüncül bir bakış açısı getirecek; Kamuoyunun iştirak finansman sistemine ilişkin algısını olumlu yönde etkileyeceği ve uluslararası yatırımcıların Türkiye’deki yatırımlarının artmasına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.

TÜRKİYE’YE ÖZGÜ BİR MODEL: BİRLİĞE BAĞLI AMA SİVİL KARAKTERLİ

Teklif metninde 7 üyeden oluşması öngörülen Katılım ve Finansal Standartlar İhtisas Komitesi ile Türkiye’ye özgü bir model ortaya konulduğu belirtilirken, heyetin Bağlı Finans Kuruluşları Birliği’ne bağlı olduğu ifade edildi. , ancak “medeni bir karaktere” sahip olmayı amaçladı.

TÜRKİYE BAĞLI ORTAKLIKLAR BANKALAR BİRLİĞİ KAPATILACAK

Söz konusu teklifte yeni bir iştirak maliye birliği kurulması öngörüldüğü için Türkiye İştirak Bankalar Birliği’nin kapatılarak İştirak Finans Kuruluşları Birliği’ne de geçilmesine karar verilmiştir. Türkiye’deki iştirak mali kuruluşların bu birliğe üyeliği de zorunlu hale getirilmiştir.

ipsalahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu