Ekonomi

Kazanç görüşmesi: Tenaris karışık ilk çeyrek sonuçları ve küresel genişleme planlarını açıkladı

Tenaris S.A. (NYSE: TS) 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladığı son kazanç çağrısında, satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre %17 oranında azalarak 3,4 milyar dolara gerilediğini açıkladı. Bu düşüşe rağmen şirketin faiz, vergi, amortisman ve itfa payları öncesi kârı (FAVÖK) %1 oranında hafif bir iyileşme göstererek 987 milyon dolara ulaştı. Tenaris ayrıca bu çeyrekte 715 milyon dolarlık istikrarlı bir serbest nakit akışı ve 3,9 milyar dolarlık artan bir net nakit pozisyonu bildirdi.

İleriye dönük olarak şirket, 2024 yılının 3. çeyreğinde üretim hacimlerini etkilemesi beklenen önemli yatırım ve bakım programlarını duyurdu. Ayrıca Tenaris çeşitli uluslararası projelere katılıyor ve Suudi Arabistan ve Kanada gibi kilit pazarlarda genişlemeye odaklanıyor. Ancak şirket, ABD’deki sondaj kulesi sayısının düşük olması ve petrol ülkesi boru ürünleri (OCTG) ithalatının artması gibi zorlukların gelecekteki sonuçları etkileyebileceğini öngörüyor.

Önemli Çıkarımlar

 • 2024 yılının ilk çeyreğinde satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre %17 azalarak 3,4 milyar $’a gerilemiş, ancak yatay seyretmiştir.
 • Birinci çeyrek FAVÖK’ü 987 milyon $’a ulaşarak %1’lik marjinal bir artış gösterdi.
 • Şirketin serbest nakit akışı 715 milyon dolar olurken, net nakit pozisyonu 3,9 milyar dolara yükseldi.
 • 2024’ün 3. çeyreği için planlanan ve üretim hacmini etkilemesi beklenen büyük yatırım ve bakım programı.
 • Guyana’da 108 milyon dolarlık bir proje ve Suudi Arabistan, BAE ve Kanada’daki operasyonların büyümesi dahil olmak üzere küresel projelerde genişleme.
 • Yılın ikinci yarısı için öngörülen FAVÖK marjları %20 ile %25 arasındadır.
 • Shawcor’u satın alan Tenaris, normalleştirilmiş yıllık gelirlerinin 250 milyon ila 300 milyon dolar arasında olmasını bekliyor.
 • Şirket, artan talebi karşılamak için Suudi Arabistan’da bir genişlemeye hazırlanıyor.

Şirket Görünümü

 • Tenaris 2024’ün 2. çeyreğinde daha yüksek marjlar beklemektedir ancak yılın ikinci yarısı için belirsizlik söz konusudur.
 • Açılmış ancak tamamlanmamış kuyulardaki (DUC) azalma ABD’deki sondaj kulesi sayısını etkileyebilir.
 • Suudi Arabistan’daki genişleme planları boru hatları ve iletkenler için kapasitenin iki katına çıkarılmasını içeriyor.
 • Şirket, Suudi Arabistan’da muhtemelen 2025 yılında bir gaz ana planı genişlemesi için hazırlanıyor.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Önemli Ayı Gelişmeleri

 • ABD’deki sondaj kulesi sayısının azalması ve OCTG ithalatının artması gelecekteki sonuçları olumsuz etkileyebilir.
 • Uzun süreli fiyat düşüşlerinin devam etmesi ve kârlılığı etkilemesi beklenmektedir.
 • ABD kara piyasasının, özellikle de kuru gaz sektörünün zayıf kalmaya devam etmesi bekleniyor.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Piyasadaki genel zayıflığa rağmen ABD petrol sektöründe yukarı yönlü potansiyel bulunmaktadır.
 • Başta Suudi Arabistan olmak üzere Orta Doğu’da yatırım ve genişlemenin devam etmesi.
 • Brezilya’nın derin su rezervlerinde büyüme ve Meksika’da 2025 yılına kadar beklenen istikrarlı veya artan faaliyet.

Eksiler

 • Tüpler faaliyet segmentindeki ortalama satış fiyatları bir önceki yıla göre %15, bir önceki yıla göre ise %6 azaldı.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Şirket, Suudi Arabistan’daki kapasite artırım planlarına ilişkin soruları yanıtladı.
 • Yöneticiler Kolombiya’daki politika değişikliklerinin etkisini ve Meksika’nın sondaj kulesi seviyelerindeki düşüşü tartıştı.
 • Tenaris, pazar zorlukları ışığında marjları korumak için maliyet azaltma önlemleri uyguluyor.

Tenaris’in geniş küresel ayak izi ve stratejik yatırımları, büyüme fırsatları ararken mevcut pazar zorluklarını yönetmeye yönelik proaktif bir yaklaşıma işaret ediyor. Bununla birlikte, şirketin yakın vadeli görünümü, fiyat oynaklığı ve enerji sektörünü etkileyen jeopolitik faktörler de dahil olmak üzere sektördeki potansiyel rüzgarlar nedeniyle temkinli olmaya devam ediyor.

InvestingPro İçgörüleri

Tenaris S.A.’nın son mali açıklamaları ışığında, InvestingPro tarafından sağlanan bazı temel ölçümlere daha yakından bakmak yatırımcılar için ek bir bağlam sunuyor. Şirketin piyasa değeri 19,42 milyar dolar ile sektördeki önemli varlığını gözler önüne seriyor. Değer yatırımcıları için özellikle cazip bir özellik, şirketin şu anda 5,63 olan ve 2024’ün 1. çeyreğinden itibaren son on iki aya göre ayarlandığında 5,55’e hafifçe düşerek daha da cazip hale gelen F/K oranı olabilir. Bu, Tenaris’in hisselerinin kazançlarına kıyasla değerinin altında olabileceğini ve potansiyel olarak iyi bir satın alma fırsatı sunduğunu göstermektedir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Hisse senedinin fiyat/kazancının büyümeye oranını ölçen PEG oranı aynı dönem için 0,48’dir ve bu da büyüme oranına göre hisse senedinin değerinin altında olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, şirketin 2024 başı itibariyle temettü verimi cazip bir oran olan %4,62’dir ve 2024’ün 1. çeyreği itibariyle son on iki ayda %135,29’luk önemli bir temettü büyümesi ile birleşmiştir. Bu durum özellikle gelir odaklı yatırımcılar için cazip olabilir.

InvestingPro İpuçları, Tenaris’in gelir artışının 1Ç 2024 itibarıyla son on iki ayda %4,67’lik mütevazı bir artış gösterdiğinin altını çiziyor. Bununla birlikte, yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğindeki çeyreklik gelir artışının -%16,89 gibi önemli bir düşüş gösterdiğine dikkat etmelidir. Gelir performansındaki bu karışık tablo, istikrar veya daha fazla düşüş belirtileri için şirketin önümüzdeki çeyreklerini izlemenin öneminin altını çiziyor.

Tenaris hakkında daha fazla araştırma yapmayı düşünenler için InvestingPro bir dizi ek ipucu sunuyor. Şu anda şirketin finansal sağlığı ve gelecek beklentileri hakkında daha derin bilgiler sağlayabilecek 15 InvestingPro İpucu daha mevcut. Bu ipuçlarına erişmek ve daha bilinçli bir yatırım kararı vermek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden yararlanabilirsiniz.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu