Haber

Kırgızistan’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı kutlandı

Kırgızistan’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı dolayısıyla kutlama programları düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü kutlamaları, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Bişkek Türk Ortaokulu’nda düzenlenen programla başladı.

Kutlamada, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından “Cumhuriyet” belgeseli izletildi ve öğrenciler gösterilerini sundu.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Kürşad Dulkadir burada yaptığı konuşmada, “Ne mutlu bize, nesillerimize ve çocuklarımıza bir asır görmek nasip oldu.” söz konusu.

“İnşallah daha nice asırlar Allah’ın izniyle torunlarımıza, torunlarımızın torunlarına ulaşacaktır. Tek temennimiz budur” diyen Dulkadir, şöyle devam etti: “Türkiye Cumhuriyeti olarak çok güçlü bir devlet olmalıyız. Katkıda bulunacağız. Bunu eğitimle başaracağız.” sözlerini kullandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Manas Üniversitesi’nde coşkuyla kutlandı

Öte yandan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMU) tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı münasebetiyle konser ve fener alayı düzenlendi.

Etkinliğe Azerbaycan Büyükelçisi Latif Gandilov, KKTC Bişkek Temsilcisi Mehmet Davulcu, KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Rektör Yardımcısı Dr. Baktıgül Kalambekova ve öğrenciler katıldı.

İki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan programda, “Cumhuriyet” belgeseli izlendi ve Türk Dünyası Orkestrası eşliğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği türküler seslendirildi.

KTMÜ Rektörü Ceylan, konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin artık dünyanın en güçlü ordusuna, en güçlü ekonomik durumuna, en güçlü donanmasına sahip ülkelerinden biri olduğunu biliyoruz. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.” dedi.

Rektör Yardımcısı Kalambekova da, “Türkiye’nin ufku geniş, temeli sağlam, geleceği parlak, başarıları sonsuz olsun. Cumhuriyet çağımız sonsuz, yüzüncü yılı kutlu olsun.” Diledi.

Daha sonra üniversite kampüsünde bayraklar ve fenerler eşliğinde fener alayı düzenlendi. Yürüyüşün son durağında iki ülkenin milli marşları okundu ve dev Türk bayrağı açıldı.

Rektör Ceylan burada yaptığı konuşmada, “Türk Devletleri Teşkilatı birlik olduğu sürece bizi kimse yıkamaz, hiçbir devlet yıkamaz. Türkiye Cumhuriyeti nice yüzyıllar yaşasın.” değerlendirmesini yaptı.

Azerbaycan’ın Bişkek Büyükelçisi Gandilov, “Bugün tüm Türk dünyası için bayramdır. Atatürk’ün dediği gibi Türk milleti uyanıktır. Türkiye büyük bir cumhuriyettir ve çevresinde 6 Türk devleti vardır. Yeter ki birlik olalım.” Bizi kimse yıkamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yılı.” “Mutlu yıl dönümleri.” Şu şekilde konuştu:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu