Ekonomi

Rite Aid onaylanan iflas planında 2 milyar dolarlık borcu azalttı

Eczacılık sektörü için önemli bir gelişme olarak, Rite Aid’in yeniden yapılandırma planı ABD iflas yargıcı tarafından başarılı bir şekilde onaylandı. Cuma günü Trenton, New Jersey’de yapılan bir duruşmada verilen onay, eczane zincirinin borcunu 2 milyar dolar azaltmasını sağlayacak. ABD İflas Yargıcı Michael Kaplan’ın kararı, artık kontrolü bir grup alacaklısına devredecek olan şirket için bir dönüm noktasına işaret ediyor.

Yargıç Kaplan, yeniden yapılandırmanın şirketin kapanmasını ve tasfiyesini önlemedeki kritik rolüne dikkat çekti. İflas süreci boyunca Rite Aid, çok sayıda mağazanın kapatılması ve eczane fayda yönetimi işi Elixir’in satışı da dahil olmak üzere önemli tedbirler aldı. Bu adımlar, şirketin mali zorluklarını ele alma ve alacaklılarla uzlaşmaya varma yönündeki daha geniş stratejisinin bir parçasıydı.

Alacaklılar arasında Rite Aid’in ilaç dağıtım ortağı McKesson’ın yanı sıra ABD’deki opioid kriziyle ilgili olarak şirket aleyhine dava açan çeşitli kişiler ve devlet kurumları da yer alıyor.

Ekim ayında iflas başvurusunda bulunduğu sırada 2.000’den fazla mağaza işleten Rite Aid, şimdi yaklaşık 1.300 lokasyonla yoluna devam edecek. Küçülme, şirketin faaliyetlerini istikrara kavuşturma ve rekabetçi eczane pazarında gelecekte yaşayabilirliğini sağlama çabalarının bir parçasıdır. Onaylanan iflas planı ile Rite Aid, önemli ölçüde azaltılmış bir borç yükü ve daha yönetilebilir bir mağaza ayak izi ile yeni bir döneme başlamayı hedefliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu