Haber

Şehirli Derneği, Depreme Yönelik Risk Algısını Ölçme Araştırması ön raporunu yayımladı

Şehirli Derneğinin Türkiye’nin 81 ilinden 1200 kişinin katılımıyla yaptığı “Depreme Yönelik Risk Algısını Ölçme Araştırması”nın ön raporu tamamlandı.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, araştırmanın 4 bölüm ve 17 sorudan oluşan anket bölümü, Türkiye’nin zelzeleye yönelik risk algısının ölçülmesi ismine kıymetli sonuçlar ortaya koydu.

Ankette, vatandaşların zelzele riskine yönelik bakış açısı, ferdî olarak hangi önlemleri aldığı, kamu idaresinin sarsıntıya karşı çalışmalarının nasıl değerlendirildiği ve gönüllülük mevzularında kapsamlı sorular yer aldı.

???????Anketin birinci kısmında yaş, iştirak sağlanan kent ve cinsiyet üzere iştirakçi profilini belirlemeye yönelik sorulara karşılık aranırken, ikinci kısımda iştirakçilere zelzele riskine yönelik algıların anlaşılmasını amaçlayan sorular yöneltildi.

Araştırmada iştirakçiler, sarsıntı denilince aklına gelen birinci 5 söz olarak “korku, ölüm, yıkım, enkaz ve afet”i seçti.

Depremin nasıl algılandığını ortaya koyması açısından değerli bulgular içeren soruya iştirakçiler, yüzde 30 ile “korku”, yüzde 25 ile “ölüm”, yüzde 24,8 ile “yıkım”, yüzde 15,5 ile “enkaz”, yüzde 14,6 ile “afet” cevabını verdi.

Yüzde 80’den fazla katılımcı depremi “hayati derecede önemli”, yüzde 15,4’ü “önemli” olarak görürken, yalnızca yüzde 1,3’ü depremi “önemsiz” gördüğünü aktardı.

Katılımcıların yüzde 70’i “yangın, salgın ve kaza” üzere insan kaynaklı riskleri sarsıntıdan sonraki en değerli riskler olarak tabir etti.

Ankete katılanların yüzde 40’ı oturduğu konutun sağlamlığını kontrol etti

Anketin üçüncü bölümünde ise vatandaşlara deprem riskine karşı tedbirlere yönelik bazı sorular yöneltildi.

Bireysel tedbirlerde katılımcıların ağırlıkla eğitim ve tatbikatlara katıldığını belirttiği araştırmada, vatandaşların yüzde 47’si “temel afet eğitimi” aldığını, yüzde 40,8’i ise oturduğu konutun sağlamlığını kontrol ettirdiğini aktardı.

Yaşadıkları yerde deprem riskine karşı kamu tarafından hangi tedbirlerin alınması gerektiğine yönelik soruya karşılık katılımcıların yüzde 71,5’i “kentsel dönüşümün yapılması ve riskli yapıların yenilenmesi”, yüzde 58,3’ü “afet bilinçlendirme eğitimlerinin düzenlenmesi”, yüzde 51,6’sı “kamu kuruluşlarının afetlere karşı hazırlık düzeyinin artırılması” talebini iletti.

Olası bir sarsıntı sonrasında birinci akla gelen kurumlar AFAD ve Kızılay

Anketin son kısmını oluşturan zelzele sonrasına yönelik sorulara verilen cevaplarda sarsıntı riskine karşı eksik olan istikametlere işaret edildi.

“Olası bir deprem sonrasında ilk kim akla gelir?” sorusuna, yüzde 66 üzere yüksek bir oranla “AFAD ve Kızılay gelir” cevabı verildi. Ankette katılanların yüzde 15,4’ü “jandarma-polis”, yüzde 10’u “komşular”, yüzde 5,3’ü “belediye-itfaiye”, yüzde 2,3’ü “sivil toplum kuruluşları” biçiminde görüş bildirdi.

Katılımcıların yüzde 42’si hiçbir yardım gelmemesi durumunda yapacağı aksiyona ait soruya “hiçbir hazırlığım bulunmamakta” karşılığını verdi.

Ön raporu yayımlanan araştırmada, kelam sahibi uzmanlar, akademisyenler ve karar alıcıların katkılarıyla 81 kentin risk puanlaması ve ayrıntılı tahlillerinin yapılması da amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu