Haber

Somali ordusu geçen hafta en az 373 Eş-Şebab üyesini etkisiz hale getirdi

Somali’de terör örgütü El Şebab’a yönelik ülke genelinde düzenlenen askeri operasyonlarda son bir hafta içinde en az 373 militanın öldürüldüğü bildirildi.

Somali Enformasyon Bakanı Daud Aweys Jama, basına yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta düzenlenen operasyonlarda öldürülen örgüt mensubunun sayısının 323 olduğunu söyledi.

Galmudug, Hirshabele, Güney Batı ve Jubaland vilayetlerindeki operasyonlarda çok sayıda yeni bölgenin ele geçirildiğini anlatan Bakan Jama, “Son 7 gün içinde operasyonlarda öldürülen Haricilerin toplam sayısı 323’e ulaşıyor. Halkın yardımıyla Haricilere karşı mücadelede büyük ilerleme kaydettik.” dedi.

Jama ayrıca, Somali Devlet Başkanı Hassan Pir Mahmud’un Eş-Şebab’a yönelik operasyonların ikinci aşamasının derhal başlatılması emrinin ardından birliklerin Güneybatı ve Jubaland’a yöneldiğini belirtti.

Tuğgeneral Mohamed Tahliil Bihi de Mudug ilçesine bağlı Miroon kasabasında öğle saatlerinde düzenlenen operasyonda en az 50 örgüt mensubunun öldürüldüğünü ve bölgenin ele geçirildiğini duyurdu.

Somali ordusu, yaklaşık 5 aydır El Şebab’a yönelik yürüttüğü operasyonlarda önemli ilerlemeler kaydetti ve onlarca şehir, kasaba ve köyü yeniden kontrol altına aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu