Ekonomi

SSK ve Bağkur emeklilerine ek zam, asgari emekli maaşı artırıldı

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisini ilgilendiren kritik Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, SSK ve Bağkur emeklileri arasındaki 12 puanlık fark artış formüllerinin değerlendirildiği toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz yılın son aylarında 16 milyon emeklinin tamamına 5 bin lira ödeme yaptıklarını belirten Erdoğan, 2024 yılının ilk 6 ayında memur emeklilerinin emekli maaşlarında yüzde 49,25, emekli aylıklarında ise yüzde 37,57 oranında artış yaşandığını hatırlattı. SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 1 oranında zam yapıldığını belirterek, bu artışların emeklilerimiz arasında artacağını söyledi. Bunun yarattığı rahatsızlığı gördüğümüz için onları birbirine yakınlaştıracak adımlar attıklarını ifade ederek, “SSK ve Bağkur emeklilerinin emekli maaşlarını yüzde 5 oranında daha artıracağımızın müjdesini vermek isterim. Emekli maaşı Temmuz ayındaki artışlarla birlikte SSK ve Bağkur emeklilerinin maaş artışı Ocak 2024 itibarıyla yüzde 42,6’ya çıkacak. “Bütün emeklilerimiz yaklaşık aynı oranda maaş artışı alacak” dedi.

Temmuz’da eşitlenecek

Önümüzdeki temmuz ayında memur, SSK ve Bağkur ayırt etmeksizin tüm emeklilerin yıllık zam oranlarının eşit olacağını belirten Erdoğan, “Memur emeklileri ikinci ayda maaş artışlarında enflasyon farkını alacakları için dengesizlik ortadan kalkacak. Yılın yarısında SSK ve Bağkur emeklileri ise enflasyon kadar zam alacak.”

Aylık minimum 10 bin lira

Erdoğan ayrıca emekli maaşı alt sınırının 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıldığını belirterek, “Meclisimizin onayını aldıktan sonra artışların bir an önce emeklilerimizin maaşlarına yansımasını istiyoruz. Emeklilerimize 200 milyar liralık ek kaynak sağlanacak. Bütün bu artışlar ülkemize, milletimize hayırlı olsun.” “Keşke öyle olsaydı” dedi.

2024 yılını emekliler yılı ilan ettiklerini belirten Erdoğan, amacın emeklilerin yaşam kalitesini artıracak, sosyal haklarını genişletecek yeni hizmetleri devreye almak olduğunun altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu