Haber

‘Takma odası’ yine iş başında: Deprem bölgesinde hızlı bina yapılmamalı!

  • HABER7

depremden sonra” devlet nerede” argümanıyla kamuoyunu tahrik etmeye çalışan çevreler. neden acele” mantığıyla itiraz etmeye başladı.

BİNALARI TADİLAT ETMİYORLAR VE YENİ BİNALARI İSTEMİYORLAR

CHP’li belediyelerle Türkiye genelinde kentsel dönüşüm projeleri 768 durdurma davası açıldıortaya çıkan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği( TMMOB ), deprem bölgesinde hızla yürütülen yeniden yapılanma faaliyetlerine takoz oldu. Riskli binaların yenilenmesinde sorun olan TMMOB, Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından 11 ilde başlatıldı. yeni konut seferberliğini durdurunaranan.

Evsiz kalan depremzedelere sıcak yuva yapılması için seferber olan bakanlığı eleştiren TMMOB, ” danışılmaması “Öte yandan, yanıldığını savundu. TMMOB’den yapılan açıklamada, ihya ve yapım çalışmalarına karşı çıktıklarını belirterek, ” Şehircilik mesleğini dışlayarak şehir kurmaya çalışma fikri başarısızlığa mahkumdur.” denildi.

HER ŞEYE İTİRAZ

24 Şubat 2023 tarihinde “TMMOB Şehir Plancıları Odası” gerçekleştirildi. Gelin bu akılsızlığa hep birlikte dur diyelim ki geleceğimiz mahvolmasın. !” Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

SADECE MEDYADAKİ MANTATİK

TMMOB’nin deprem bölgesindeki binaların hızla yapılmasına itirazı, muhalif medyada da yankı buldu. karar gazetesiHızlı yeniden yapılanma girişimi “sandık için yapıldığı” için bugün akıl almaz sanrılar manşetlere taşındı.

1 YILDA 270 BİN KONUT

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 23 Şubat 2023 tarihinde yapılan açıklamaya göre; Depremden etkilenen illerde 1 milyon 250 bin binada hasar tespit çalışması yapıldı. 164 bin 321Binanın harap olduğu, derhal yıkılacağı ve ağır hasarlı olduğu belirlendi.

Ayrıca bölgede kalıcı konutlar 1 yıl içerisinde tamamlanacak; Cumhurbaşkanı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ’nin yardımıyla şehirlerde 200 bin, kırsalda 70 bin konut yapılacağını söyledi. Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut inşaatı seferberliği” paylaşımı yapıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Enstitüsü, 24 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde ilk etapta yapılacak 855 konut için TOKİ tarafından ilk kazının yapıldığını duyurdu.

 

KAYNAK: HABER7

lice-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu