Haber

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Ekvator Ginesi mevkidaşı ile görüştü

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ekvator Ginesi Ulaştırma, Posta, Yeni Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Honorato Evita Oma ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasında ulaşım ve ticaret alanlarında iş birliğinin ele alındığı belirtildi.

Görüşmede Türkiye’nin Afrika ülkelerindeki yatırımlarına ilişkin Bakan Uraloğlu, “Türkiye’nin Afrika vizyonu çerçevesinde kıta ülkeleriyle ticaret hacmini artırmak için karşılıklı kazanç ilkesiyle yatırımlar yapıldı. Türkiye’nin Afrika’daki toplam ticaret hacmi.” 2003’te 1,35 milyar dolar olan kıta, 2022’de 40,7 milyar dolara yükseldi. 2023 sonunda hedefimiz 50 milyar dolar. Ekonomik ve ticari bağlantıların geliştirilmesi bizim için büyük önem taşıyor. iki ülke arasındaki ihracat ve ithalatın sağlanmasında önemli rol oynayan deniz taşımacılığının geliştirilmesi çok değerlidir. İki ülke arasında denizcilik anlaşmasının imzalanması için müzakerelere açık olduğumuzu belirtmek isterim.”

Pandemi nedeniyle durdurulan İstanbul-Malabo seferlerinin artan taleple yeniden başlayacağını belirten Uraloğlu, “İki ülke arasında imzalanan Hava Taşımacılığı Anlaşmasının iç hukuk onay süreci sorunsuz ilerliyor. Ekvator Ginesi Postanesi ile PTT arasındaki bağların gelecekte yeni işbirlikleri ile zenginleşmesini temenni ediyorum’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu