Haber

UNESCO, Kadıköy Belediyesi’nin Deprem Bölgelerindeki Çalışmalarını Dünyaya Örnek Gösteriyor

UNESCO, sürdürülebilir ve kapsayıcı yerel yönetim çalışmaları kapsamında Kadıköy Belediyesi’nin deprem sonrası afet bölgelerindeki çalışmalarını resmi internet sitesinde paylaştı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde büyük yıkıma yol açan deprem sonrası Kadıköy Belediyesi’nin deprem bölgelerindeki çalışmalarını değerlendirdi. Uluslararası Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Şehirler Koalisyonu (ICCAR) üyesi Kadıköy Belediyesi, UNESCO’nun resmi internet sitesinde yayınlanan yazıda, yıkıcı depremlerin ardından gerçekleştirdiği acil durum güçlendirme çalışmaları ile kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığını ortaya koydu. Kadıköy Belediyesi, afet bölgelerine arama kurtarma ekipleri göndermenin yanı sıra gıda dağıtımında da en aktif belediyelerden biri oldu. Çalışmalar, depremzedelerin yaşamlarında somut bir fark yaratan sonuçlar üretmeyi başardı. Bu çabalar binlerce insanın acısını hafifletmeye yardımcı oldu.”

Afet bölgelerindeki çalışmalarıyla UNESCO tarafından başarılı yerel yönetimlerden biri olarak gösterilen Kadıköy Belediyesi, arama kurtarma faaliyetleri, yiyecek dağıtım hizmeti, çadır temini ve belediyecilik, yardım malzemesi dağıtımı gibi birçok alanda çalışmalar yürütüyor. depremin ilk gününden bu yana yüzlerce işçiyle. UNESCO’nun resmi internet sitesinde yayınladığı yazıda Kadıköy Belediyesi’nin bu çalışmalarına tek tek yer verildi. UNESCO, Kadıköy Belediyesi’nin afet bölgelerinde yürüttüğü destek ve dayanışma çalışmalarını şu sözlerle tüm dünyaya duyurdu;

“Depremin hemen ardından Kadıköy Belediyesi’nde kriz masası kuruldu. Çoğunluğu üniversite öğrencileri, Kadıköylüler ve belediye çalışanlarından oluşan gönüllü ekip, yardım malzemelerini ayırarak paketleyerek afet bölgesine gönderdi. Türkiye’yi sarsan ilk depremin ardından Kadıköy Belediyesi’nin yüksek eğitimli 49 işçiden oluşan arama kurtarma grubu BAK Kadıköy ve Lena isimli arama köpeği de afet bölgesine gönderildi. BAK Kadıköy enkaz altından insanları kurtarmak için canla başla çalıştı ve 2’si bebek, 72 yaşındaki bir vatandaş da dahil olmak üzere 17 kişiyi sağ olarak kurtarmayı başardı. Kadıköy Belediyesi, arama kurtarma çalışmalarına ek olarak, kazazedelere sıcak yemek dağıtmak için seyyar mutfaklar ve seyyar yemek kamyonları kurdu. Belediyenin başlattığı yardım kampanyasında şu ana kadar bölgeye 43 tır ve 33 bin 119 yardım kolisi ulaştırıldı.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu