Haber

Başsavcılığın Talimatıyla ‘Gizemli’ Kazı: 15 Madenci Çağırıldı, Büyük Gizlilikle Yürütüldü

Bolu’nun Mudurnu ilçesine bağlı Kovucak köyünde, Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma talimatı üzerine yaşlı bir çiftin arazisinde 3 aydır kazı yapılıyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Zonguldak Üzülmez Müdürlüğü’nden getirilen 15 madencinin büyük bir gizlilik içinde yürüttüğü gizemli kazıda nelerin aranacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmiyor.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen gizli soruşturma gerekçesi ile Mudurnu ilçesine bağlı Kovucak köyünde Nisan ayında iş makinesiyle kazı çalışmasına başlandı.

Yaklaşık bir aylık çalışmanın ardından Mayıs ayında Türkiye Taşkömürü Kurumu Zonguldak Üzülmez Kurumu Müdürlüğü’nden 15 maden işçisi bölgeye getirildi. Madenciler bölgede yer altına inerek kazı çalışmalarına başladı. Havalandırma ve jeneratör sistemlerini kuran madenciler, 2 aylık sürede yerin metrelerce altına indi.

Büyük bir titizlikle devam eden esrarengiz kazı çalışmalarının devam ettiği belirtilirken, jandarma ekipleri dışarıda geniş güvenlik önlemi aldı.

Kazı alanına arazi sahipleri dahil kimsenin yaklaşmasına izin verilmediği belirtildi. Her gün sabah saatlerinde başlayan kazının akşam saatlerinde verildiği ve alanın girişinin mühürlendiği belirtildi.

Her gün kazıdan önce maden personeli ve diğer işçilerin telefonlarının, çalışmalar sırasında görüntülenmesinler diye toplandığı iddia edildi. Bolu İl Kültür Turizm ve Müze Müdürlüğü ekiplerinin kazı çalışmalarında yer almadığı öğrenildi. Görüntü ve fotoğrafların alınmasına izin verilmeyen kazı alanı çevresinin 24 saat onlarca güvenlik kamerası tarafından izlendiği bildirildi.

Öte yandan önceki yıllarda bölgede define kazısı yaparken onlarca kişinin yakalandığı ve haklarında jandarma tarafından işlem yürütüldüğü kaydedildi. Gizemli kazı devam ederken, ne arandığına dair herhangi bir bilgi verilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu