Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 86,97 dolara geriledi

Brent petrolün varili milletlerarası piyasalarda 86,97 dolardan süreç görüyor.

Cuma günü 90,63 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.49 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,74 gerileyerek 86,97 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 79,61 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatlarındaki düşüşte, global petrol piyasalarında artan talep kaygıları tesirli oldu.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin’de artan Kovid-19 vakalarına yönelik haber akışının ülkede daha sıkı tedbirleri gündeme getirmesi piyasalarda talep endişelerine yol açtı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, ülkede Kovid-19 salgınında 26 Mayıs’tan bu yana birinci defa can kaybı yaşandı. Günlük hadise sayısı ise 20 bini aştı.

Vakaların nüfusa oranla az olmasına ve büyük kısmının hastalık belirtisi göstermemesine karşın Çin, “sıfır vaka” olarak isimlendirilen katı denetim önlemlerini uygulamaya devam ediyor.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi ve tüketicisi ABD’de Merkez Bankası’nın sıkı para siyasetine devam edeceği öngörüsünün resesyon beklentilerini güçlendirmesi de fiyatlardaki düşüşü destekleyen ögeler ortasında yer aldı.

ABD dolarının öbür para üniteleri karşısında kıymetini ölçen dolar endeksindeki artış ise dolara endeksli petrolü öbür para ünitelerini kullanan alıcılar için değerli hale getirirken, bu durum alımların azalması ve petrol fiyatlarının gerilemesine dayanak oldu.

Öte yandan, petrol fiyatlarındaki düşüş, piyasalarda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin daha fazla arz kesintisine gidebileceğini ait kaygılara yol açıyor.

Günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltan küme, piyasa şartlarını kıymetlendirmek ve üretim ölçüsünü görüşmek üzere 4 Aralık’ta toplantı yapacak.

Brent petrolde teknik olarak 87,27 ile 87,77 dolar aralığının direnç, 86,77 ile 86,27 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu