Haber

Yeniden yargılanan üvey ağabey cinayeti sanığının cezası düştü

İZMİR’in Bayraklı ilçesinde üvey ağabeyi Efecan Demirtaş’ı (25) bıçaklayarak öldüren Alper Demirtaş’a (22), yerel mahkemenin verdiği 17,5 yıl hapis cezası Yargıtay’da bozuldu. Yine yargılanan tutuklu sanık Delmirtaş, bu kere 15 yıl 10 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Olay, 21 Ekim 2019 tarihinde Postacılar Mahallesi 7666 Sokak’ta bir apartmanın 5’inci katında meydana geldi. Babaları birebir, anneleri farklı kardeşler Efecan ile Alper Demirtaş ortasında tartışma çıktı. Tartışmanın arbedeye dönüşmesi ile Alper Demirtaş, ağabeyini bıçakladı. İhbarla gelen sıhhat takımları, Efecan Demirtaş’ın hayatını kaybettiğini belirledi. Otopsi sonrası Efecan Demirtaşi toprağa verildi. Gözaltına alınan Alper Demirtaş ise polisteki işlemlerin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

‘KENDİMİ KORURKEN BIÇAKLADIM’Alper Demirtaş hakkında ‘kardeşi taammüden öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle İzmir 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkemede söz veren sanık Alper Demirtaş, ağabeyini bilerek öldürmediğini öne sürerek, “Uyuşturucu kullandığı için bizlere daima ziyan veriyordu. Daha evvel bizlere mevt tehditlerinde bulunduğu için şikayetçi olmuştuk. Olay günü konuta geldiğimde sokak ortasında kırık televizyon vardı. Yanında da abim oturuyordu ve ağzından köpükler çıkıyordu. Bana babamızı öldüreceğini söyledi. Meskene çıktığımda dedemi de darp ettiğini, meskendeki televizyonu da dışarı attığını öğrendim. Üvey annem durumu polise bildirdi. Gelen takımlar abimi alıp, gitti. Ben de babama durumu anlattım ve konuta gelmemesini söyledim. 1 saat sonra ağabeyimle konuşmaya karar verdim. Telefonla aradım ve Postacılar Parkı’nda buluştuk. Ona neden böyle davrandığını sordum. O da ‘Ya beni ya babanı seçeceksin’ dedi. Kabul etmeyeceğimi söyledim. Belindeki bıçağı görmüştüm. Çok fazla bağırınca ‘Eve gidelim, konuşuruz’ dedim. Eve gittiğimizde yine kavga etmeye başladık. Sonrasında elinde bir bıçakla odaya girdi. Bana bıçakla saldırdı. Biri elime geldi. Kendimi savunurken elindeki bıçağı aldım. Panik halindeydim. Bıçağı rastgele salladım. Öldürme amacım yoktu” dedi.İSTİNAF YEREL MAHKEMENİN KARARINI ONADIAlper Demirtaş, 6 Haziran 2021 tarihindeki duruşmada ağabeyini ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Cinayetin haksız tahrik altında işlendiğine kanaat getiren heyet, Demirtaş’ın cezasını evvel 21 yıl mahpusa çevirdi, akabinde da duruşmalardaki uygun hali nedeniyle cezayı 17,5 yıla indirdi. Avukatların itirazları sonrası belge, istinaf mahkemesine taşındı. Belgeyi inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, 3 Kasım 2021 tarihinde yerel mahkemenin verdiği kararı onadı.YARGITAY SONRASI CEZASI DÜŞÜRÜLDÜKararın istinafta onanmasının ardından dosya bu defa Yargıtay’a taşındı. Belgeyi görüşen Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Efecan Demirtaş’tan kaynaklanan ve haksız tahrik oluşturan davranışların ulaştığı boyut dikkate alındığında sanığa fazla ceza tayini yapıldığına hükmetti. Daire, oy çokluğuyla kararı bozup, belgeyi tekrar İzmir 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Yargıtay’ın bozma kararı sonrası Alper Demirtaş, 17 Kasım’da İzmir 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir sefer daha hakim karşısına çıktı. Şikayetçi avukatı Yargıtay bozma ilamına karşı lokal mahkemenin direnmesi talebinde bulundu. Sanık Demirtaş’ın avukatları Hacı Hakan Ağcakanat, Tolga Turgut ve Ercan Dönmez ise Yargıtay bozma ilamına uyularak müvekkillerinin beraatini, aksi halde ise indirimin en üst hadden uygulanmasını talep etti. Son sözü sorulan Alper Demirtaş ise tahliyesini istedi. Savunmaların ardından mahkeme heyeti, kararını açıkladı. Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, sanığı ‘kardeşi kasten öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Sanığa haksız tahrik indirimi uygulayıp, 19 yıl mahpus veren heyet, uygun hal nedeniyle de cezayı 15 yıl 10 aya düşürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu