Ekonomi

Zeekr 500 milyon dolarlık hedefle ABD’deki halka arz atağına devam ediyor

Çinli otomobil üreticisi Geely’nin premium elektrikli araç markası Zeekr, New York’ta ilk halka arz (IPO) yoluyla 500 milyon dolara kadar kaynak yaratma planlarını yeniden canlandırdı. Şirket daha önce Kasım ayında yatırımcılarla yaşadığı değerleme anlaşmazlıkları ve istikrarsız küresel finans piyasası koşulları nedeniyle halka arz çalışmalarına ara vermişti.

Şu anda Zeekr, halka arz öncesinde potansiyel yatırımcılarla bağlantı kurmak için anlaşma dışı bir roadshow gerçekleştiriyor. Şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir halka arz izahnamesi sunduğunu ve gerekli hazırlıklarla ilerlediğini doğruladı.

Önerilen halka arz büyüklüğü, daha önceki 1 milyar dolardan fazla para toplama hedeflerinden bir düşüşü temsil ediyor. Bu durum, ABD piyasasında Çinli firmaların halka arzlarında önemli bir azalma görüldüğü bir döneme denk geliyor. Dealogic’in verileri, 2024’ün ilk çeyreğinde ABD’de Çinli şirketler tarafından yalnızca altı halka arz yapıldığını ve toplam 46,9 milyon dolar toplandığını gösteriyor ki bu rakam 2023’ün aynı döneminde toplanan 428 milyon dolarla tam bir tezat oluşturuyor. Bu, 2017’den bu yana bir yıla yapılan en yavaş başlangıca işaret ediyor.

Zhejiang Geely Holding Group tarafından 2021 yılında kurulan Zeekr, Çin’de premium elektrikli araçlara yönelik artan talebi karşılamayı hedefliyor. Ocak ayı başında bir şirket sözcüsü tarafından belirtildiği üzere, marka 2024 yılında 230.000 araç teslim etmeyi hedefliyor ve bu da 2023’teki teslimat sayısını ikiye katlayacak.

Geçtiğimiz yılın Şubat ayında Zeekr, otonom sürüş teknolojisi firması Mobileye Global ‘in (NASDAQ:MBLY) CEO’su Amnon Shashua ve önde gelen Çinli batarya üreticisi CATL’nin de aralarında bulunduğu bir grup yatırımcıdan 750 milyon dolar temin etti. Bu finansman turu Zeekr’in değerlemesini 13 milyar dolara çıkardı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu